1. |
By mixing two brands of tea and selling the mixture at the rate of ₹ 177 per kg. a shopkeeper makes a profit of 18%. If to every 2 kg of one brand costing ₹ 200 per kg, 3 kg of the other brand is added, then how much per kg does the other brand cost? |
|||||||
Answer: Option D Explanation: Let the cost of the brand be ₹ X per kg.
|
Post your comments here:
Name *:
Email : (optional)
Your comments will be displayed only after manual approval.