Quantitative Aptitude
Exercise Mode
General Questions
Practice and master this topic with our carefully crafted questions.
3
Questions
5
Minutes
0%
Completed
Question 1
A, B, C subscribe ₹ 50,000 for a business. A subscribes ₹ 4000 more than B and B ₹ 5000 more than C. Out of a total profit of ₹ 35,000, A receives:
Correct Answer: Option D
Let C = x.
Then, B = x + 5000 and A = x + 5000 + 4000 = x + 9000.
So, x + x + 5000 + x + 9000 = 50000
3x = 36000
x = 12000
A : B : C = 21000 : 17000 : 12000 = 21 : 17 : 12.
A's share = ₹ |
![]() |
35000 x | 21 | ![]() |
= ₹ 14,700. |
| 50 |
Question 2
A and B invest in a business in the ratio 3 : 2. If 5% of the total profit goes to charity and A's share is ₹ 855, the total profit is:
Correct Answer: Option B
Let the total profit be ₹ 100.
After paying to charity, A's share :
| = ₹ | ![]() |
95 x | 3 | ![]() |
= ₹ 57. |
| 5 |
If A's share is ₹ 57, total profit = ₹ 100.
If A's share ₹ 855, total profit :
| = | ![]() |
100 | x 855 | ![]() |
= 1500. |
| 57 |
Question 3
A, B and C jointly thought of engaging themselves in a business venture. It was agreed that A would invest ₹ 6500 for 6 months, B, ₹ 8400 for 5 months and C, ₹ 10,000 for 3 months. A wants to be the working member for which, he was to receive 5% of the profits. The profit earned was ₹ 7400. Calculate the share of B in the profit.
Correct Answer: Option B
For managing, A received = 5% of ₹ 7400 = ₹ 370.
Balance = ₹ (7400 - 370) = ₹ 7030.
Ratio of their investments = (6500 x 6) : (8400 x 5) : (10000 x 3)
= 39000 : 42000 : 30000
= 13 : 14 : 10
B's share = ₹ |
![]() |
7030 x | 14 | ![]() |
= ₹ 2660. |
| 37 |
A's share = ₹
