Quantitative Aptitude

General Questions

Quantitative Aptitude Exercise Mode

General Questions

Practice and master this topic with our carefully crafted questions.

10 Questions
15 Minutes
0% Completed
QUEST ? !
Question 1
The banker's gain on a sum due 3 years hence at 12% per annum is ₹ 270. The banker's discount is:

A
₹ 960
B
₹ 840
C
₹ 1020
D
₹ 760
Correct Answer: Option C

T.D. = B.G. x 100 = ₹ 270 x 100 = ₹ 750.
R x T 12 x 3

B.D. = ₹ (750 + 270) = ₹ 1020.

Question 2
The banker's discount on ₹ 1600 at 15% per annum is the same as true discount on ₹ 1680 for the same time and at the same rate. The time is:

A
3 months
B
4 months
C
6 months
D
8 months
Correct Answer: Option B

S.I. on ₹ 1600 = T.D. on ₹ 1680.

₹ 1600 is the P.W. of ₹ 1680, i.e., ₹ 80 is on ₹ 1600 at 15%.

Time = 100 x 80 year = 1 year = 4 months.
1600 x 15 3

Question 3
The banker's discount on a sum of money for 1 years is Rs. 558 and the true discount on the same sum for 2 years is Rs. 600. The rate percent is:

A
10%
B
13%
C
12%
D
15%
Correct Answer: Option C

B.D. for years = Rs. 558.
B.D. for 2 years
= Rs. 558 x 2 x 2
3
= Rs. 744

T.D. for 2 years = Rs. 600.

Sum = B.D. x T.D. = Rs. 744 x 600
B.D. - T.D 144



       = Rs. 3100.



Thus, Rs. 744 is S.I. on Rs. 3100 for 2 years.

Rate = 100 x 744 % = 12%
3100 x 2

Question 4
The banker's discount on a bill due 4 months hence at 15% is Rs. 420. The true discount is:

A
Rs. 400
B
Rs. 360
C
Rs. 480
D
Rs. 320
Correct Answer: Option A
T.D.
= B.D. x 100
100 + (R x T)
= Rs. 420 x 100
100 + 15 x 1
3
= Rs. 420 x 100
105
= Rs. 400.
Question 5
The banker's discount of a certain sum of money is Rs. 72 and the true discount on the same sum for the same time is Rs. 60. The sum due is:

A
Rs. 360
B
Rs. 432
C
Rs. 540
D
Rs. 1080
Correct Answer: Option A

Sum = B.D. x T.D. = Rs. 72 x 60

B.D. - T.D. 72 - 60






= Rs.72 x 60= Rs. 360.


12
Question 6
The banker's gain on a bill due 1 year hence at 12% per annum is Rs. 6. The true discount is:

A
Rs. 72
B
Rs. 36
C
Rs. 54
D
Rs. 50
Correct Answer: Option D

T.D. = B.G. x 100 = Rs. 6 x 100
R x T 12 x 1

         = Rs. 50
Question 7
The present worth of a certain bill due sometime hence is Rs. 800 and the true discount is Rs. 36. The banker's discount is:

A
Rs. 37
B
Rs. 37.62
C
Rs. 34.38
D
Rs. 38.98
Correct Answer: Option B

B.G. = (T.D.)2 = Rs. 36 x 36
P.W. 800

      = Rs. 1.62

B.D. = (T.D. + B.G.) = Rs. (36 + 1.62) = Rs. 37.62

Question 8
The certain worth of a certain sum due sometime hence is Rs. 1600 and the true discount is Rs. 160. The banker's gain is:

A
Rs. 20
B
Rs. 24
C
Rs. 16
D
Rs. 12
Correct Answer: Option C

B.G. = (T.D.)2 = Rs. 160 x 160
P.W. 1600

      = Rs. 16.
Question 9
The banker's gain of a certain sum due 2 years hence at 10% per annum is Rs. 24. The present worth is:

A
Rs. 480
B
Rs. 520
C
Rs. 600
D
Rs. 960
Correct Answer: Option C

T.D. = B.G. x 100 = Rs. 24 x 100
Rate x Time 10 x 2

        = Rs. 120.

P.W. = 100 x T.D. = Rs. 100 x 120
Rate x Time 10 x 2

        = Rs. 600.
Question 10

The banker's discount on a certain sum due 2 years hence is 11/10 of the true discount.
The rate percent is:

A
11%
B
10%
C
5%
D
5.5%
Correct Answer: Option C

Let T.D. be Re. 1.

Then, B.D. = Rs. 11 = Rs. 1.10.
10

Sum = Rs. 1.10 x 1 = Rs. 110
1.10 - 1 10

              = Rs. 11.

S.I. on Rs. 11 for 2 years is Rs. 1.10

Rate = 100 x 1.10 % = 5%.
11 x 2

1 2 Next
Page 1 of 2