1. |
Blueberries cost more than strawberries. |
|||||
Answer: Option A Explanation: Because the first two statements are true, raspberries are the most expensive of the three. |
Each problem consists of three statements. Based on the first two statements, the third statement may be true, false, or uncertain.
Post your comments here:
Name *:
Email : (optional)
Your comments will be displayed only after manual approval.